Hallássérült diákok a munkavállalás küszöbénHír | 2012.11.19.

Lezárult a Nemzeti Munkaügyi Hivatal által támogatott „Ráhangolás” projekt. A hiánypótló vállalkozás eredményeként elkészült tananyag 34 pedagógus segítségével jutott el 145 hallássérült diákhoz, akik így már valódi eséllyel nézhetnek szembe a munkaerő piaci érvényesülés kihívásaival.

A Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft (FSZK) által koordinált, négy éven át zajló fejlesztést a Nemzeti Munkaügyi Hivatal összesen 91 millió forinttal támogatta. A program keretében a fejlesztő szakemberek kidolgozták a „Ráhangolás életpálya-építő és -tervező program hallássérült tanulók részére” című tananyagot, amelyet ezt követően be is vezettek négy különböző régió oktatási intézményében a 7–12. évfolyamos hallássérült tanulók körében.

A projektben résztvevő oktatási intézmények beépítették az elkészült, évfolyamonként legalább 20 órás életpálya-építést támogató programot rendes tanrendjükbe. Ezeken a foglalkozásokon a résztvevő 145 hallássérült fiatal felkészült pedagógusok segítségével ismerkedhetett meg és szerezhetett gyakorlati tapasztalatot a különböző szakmákkal kapcsolatban. A foglalkozásokon olyan tudással is felvértezték a fiatalokat a pedagógusok, mint az önéletrajzírás fortélyai, vagy a sikeres állásinterjú feltételei.

A munkahelykereséssel kapcsolatos információk és a különböző szakmákról történő tájékozódáson túl a tananyag az önismeretre is nagy hangsúlyt fektet, hiszen reális énkép hiányában nehéz megfelelő szakmát választani. Kiemelt szerepet kap a programban a szociális kompetenciák fejlesztése, amelynek keretében az érzelmek felismerésétől a konfliktusok megoldásán át a mindennapi életben jelentkező stresszel való megküzdéshez kapnak támogatást a diákok.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: FSZK