Védett tulajdonság, védelem? Mik ezek? Hogyan működik? Egyenlő Bánásmód HatóságHír | 2013.04.26.

A RehabJob csapata is felfigyelt arra, hogy az elmúlt hetekben számos rádió és tévécsatornán, újságban és más felületeken találkozhattunk azzal a hirdetéssel, ami felhívja a figyelmet arra, hogy amennyiben valamilyen védett tulajdonságunk miatt hátrányos megkülönböztetés ér, van egy fórum, egy hatóság, amelyhez védelemért fordulhatunk. Védett tulajdonság, hatóság, védelem? Egyáltalán mi az a védett tulajdonság? Van egy Hatóság, ami foglalkozik azzal, ha hátrányosan megkülönböztetnek? Bennünk is felötlöttek kérdések, ezért felkerestük az közintézményt, hogy megismerhessük a működését és hogy tulajdonképpen, hogyan is tud segíteni.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) célja a reklámkampány elindításával részben épp az volt, hogy felkeltse a figyelmet és tudatosítsa az emberekben, hogy van joguk megvédeni magukat, amennyiben az úgynevezett védett tulajdonságok valamelyike okán sérelem, megkülönböztetés éri őket.

A Hatóság weboldalán részletesen és jogi precizitással megfogalmazottan tudhatja meg az olvasó, melyek is ezek a védett tulajdonságok. Ilyen az, ha valakit a bőrszíne, nemi vagy faji hovatartozása, életkora, vagy egészségi állapota, politikai véleménye, anyasága stb. miatt  hátrányos helyzetbe hoznak.

Dr. Gregor Katalint, a Hatósági és Jogi Főosztály vezetőjét kérdeztük arról, hogy milyen esetekben keresik meg őket a legtöbbször és mit csinálhat ilyenkor a Hatóság,hogy megvédje a hozzájuk forduló jogait?

-Melyik az a védett tulajdonság, ami miatt a legtöbb sérelem érte az embereket, amiért Önökhöz fordultak segítségért?

-Tizenkilenc védett tulajdonságot határozott meg a jogszabály. Ebből leginkább a női nemhez tartozás, az anyaságuk, az életkoruk, a fogyatékosságuk és a roma nemzetiséghez tartozásuk miatti hátrányos megkülönböztetés miatt fordulnak hozzánk. Elsősorban a foglalkoztatás és a szolgáltatások területén jelentkeznek ezek a problémák. Sokszor jelzik babakocsival közlekedők, vakvezető kutyások, hogy nem engedik be őket gyógyszertárba, élelmiszerüzletbe. Két nappal ezelőtt egy olyan panasz érkezett, hogy valakit babakocsival nem engedték be az iskolába, tehát kint kellett volna hagyni az iskola előtt a babakocsit, hogy az anya a nagyobbik gyerekéért bemehessen az iskolába.

Tovább a teljes interjúra

Forrás: REHAB BLOG