Segítene a sérült gyerekeken az államosítás?Hír | 2012.04.19.

Annak ellenére, hogy az óvodák, iskolák többségének az alapokiratában szerepel a fogyatékkal élő gyerekek integrált oktatásának lehetősége, a gyakorlatban ez mégis nehezen valósul meg. Ráadásul az új köznevelési törvény sem teszi egyszerűbbé a helyzetet.

A sajátos nevelési igényű (SNI) és a normál oktatásban részt vevő gyerekek integrációjának elősegítésére a Down Alapítvány három évvel ezelőtt indította el a Mindenkinek Becsengettek programot. 2010 decemberében különböző iskolák és szervezetek képviselői aláírtak egy közös nyilatkozatot, amiben kifejezték, hogy minden gyereknek a hozzá legközelebb eső iskolába kellene járnia, ahol úgy törődnek vele, ahogy arra szüksége van. A program fővédnökének Pokorni Zoltánt kérték fel. Majd némi késéssel az országgyűlés oktatási bizottságának elnöke is aláírta a sérült gyerekek óvodai és iskolai integrációját kezdeményező dokumentumot.

Hogy az integrációs programhoz politikai támogatást is kapott az alapítvány, azért volt fontos, mert az új közoktatási törvény koncepciója akkor inkább felzárkóztató osztályokat preferálta, és külön intézményeket képzelt el a speciális nevelési igényű gyerekeknek. A tavaly év végén elfogadott új köznevelési törvény ráadásul további kérdéseket is felvet. Ezek megválaszolására tartott szerdán tájékoztatót a Down Egyesület, hogy Pokorni Zoltántól megtudják, melyek azok a pontok, amelyek segíthetik, és melyek akadályozhatják a program folytatását, illetve teljes integráció kialakulását az oktatási rendszerben.

A programról készült tanulmány szerint az integrációnak pozitív a hatása, azonban mindez kevés, ugyanis strukturális változásokra lenne szükség. Czeizel Barbara, a Korai Fejlesztő Központot Támogató Alapítvány vezetője úgy látja, a köznevelési törvényben egyáltalán nem kapott hangsúlyos szerepet a fogyatékos gyerekek korai fejlesztése, viszont a hagyományos oktatási intézményekbe csak azok a gyerekek integrálhatók, akik korai fejlesztésben vettek részt.

Tovább a teljes cikkre

Forrás: MEOSZ