Rokkantnyugdíj: újabb 100 milliárdos lyuk?Hír | 2011.09.13.

A kormány a Széll Kálmán terv bemutatásakor határozottan kijelentette, hogy ez év július 1-jétől elkezdi a rokkantnyugdíjasok felülvizsgálatát, mert innen 220 ezer embert vissza kell terelni a munkaerőpiacra. Az intézkedéstől 100 milliárd forint megtakarítást reméltek. Ez azonban egyre inkább úgy tűnik - egyéb más vállaláshoz hasonlóan - megmaradt a kijelentés szintjén. Eddig ugyanis semmilyen döntés nem született az ügyben és előkészületek sem történtek.

Az eredeti tervekben az szerepelt, hogy július 1-től kezdik el a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatát és a folyamatot 2012. január 1-ig lezárja a kormány - legalábbis ez szerepel a Széll Kálmán tervben. Mint ismeretes, a kormány azt vállalta korábban, hogy közel 100 milliárd forintot spórolna a 2012-es büdzsében 220 ezer rokkantnyugdíjas rendkívüli felülvizsgálatával. Ennek teljesítése viszont most szinte biztosra vehető, hogy csúszni fog és a kijelentés - legalábbis még egy darabig - megmarad a fenyegetés szintjén.

Nemcsak azért, mert ennek a tömeges felülvizsgálatnak a teljesítséhez mind a technikai háttér (korábbi hírek szerint a felülvizsgálatoknál használatos számítógépes munkaszimulátor használata az NRSZH-nál csak 2012-től lesz alkalmazható, mivel még a technológiai háttér is hiányzik), mind az emberi erőforrás hiányzik vagy nem elégséges. Hanem azért is, mert - mint arra a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) szerkesztőségünk érdeklődésére válaszolva felhívta a figyelmet  - a Széll Kálmán tervben szereplő rokkantsági felülvizsgálatokkal kapcsolatban  "még nincs kormánydöntés a felülvizsgálatok pontos részleteiről".

Ezek alapján nem csoda, hogy egy pár nappal az [origo] a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (NRSZH) egyik vezető beosztású forrásától úgy értesült, hogy még semmilyen előkészület nem történt.

Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke szerint az önmagában nem meglepetés, hogy nincs kapacitás a felülvizsgálatokra - ez szerinte látható volt. Azt viszont még mindig nem lehet tudni, hogy 2012-ben mi vár a rokkantnyugdíjasokra. A kormányzati elképzelésekről ugyanis a MEOSZ-nak sincs semmilyen információja. Ugyanakkor azt is megjegyezte: a kormány olyan olyasféle elvárást fogalmaz meg, amelyet ez a társadalmi réteg nem bír el.

Felülvizsgálatok azért vannak

Ez persze azt sem jelenti értelemszerűen, hogy nincsenek felülvizsgálatok, csak esetleg nem a kormány által beharangozott mennyiségben és mértékben. A Nefmi a Napi Gazdaság Online érdeklődésére rámutatott, hogy a szakértői tevékenységben 2008-ban már bekövetkezett egy szemléletváltás: ettől kezdődően ugyanis már nem az elveszett, hanem a megmaradt, a munkavégzés szempontjából hasznos képesség kimutatása vált a szakértők feladatává.

Az NRSZH a napokban már hírt adott visszaélésekről (amit akár össze is lehetett volna kötni a kormányzati törekvésekkel): e szerint egy tavaly indított átfogó felülvizsgálat keretében találtak két olyan egri orvost, akik pénzt kértek a rokkantosításért. Ennek keretében a hivatal 1500 felülvizsgálatot végzett el, amiből 130 esetben indítottak rendkívüli eljárást, de - Pósfai Gábor, a hivatal főigazgatója elmondása szerint - csak három esetben fordult már elő, hogy a korábbi rokkant minősítést meg kellett változtatni.

A Nefmi a Széll Kálmán tervtől független, eddig is alkalmazott felülvizsgálatokról ("rutinos" illetve rendkívüli") a következő tájékoztatást adta lapunknak: 2009-ben összesen 286 904 vizsgálatot végeztek a szakértői bizottságok, ebből 89 043 soros felülvizsgálat volt, míg 2010-ben 29 8111 vizsgálat történt összesen, amelyből a soros felülvizsgálatok száma 92 232 volt.

2009-ben és 2010-ben is 16 rendkívüli felülvizsgálat történt, ebből 2009-ben 7 esetben, 2010-ben 6 esetben változtatta meg a szakértői bizottság a korábbi döntést. 2011-ben a közérdekű bejelentések, illetve a Nefmi által elrendelt szakmai ellenőrzés következményeként 139 rendkívüli felülvizsgálat elvégzésére került sor, változtatás 30 esetben (21 százalék) történt.

Tovább a teljes cikkre

Forrás: NAPI GAZDASÁG