Zárt világ, egyre több fiatallal. Pszichiátriai betegek bentlakásos otthona, végeláthatatlan várólistával. Sorsukba beletörődő emberek, akik közül sokan új életet kezdenének, ha tudnának. Idős(ebb) betegek, akik már biztosan nem kapnak esélyt, de nem is vágynak a kintlétre.
Valamikor testnevelés-történelem tanárként dolgozott Koczó Péter Budapesten. Az alkohol, majd az abból adódó betegség okozta életében a szerinte visszafordíthatatlan változásokat.
- Ötvenöt éves vagyok, több mint tíz esztendeje itt, a zalaapáti otthonban élek, biztonságban. Tudom, kint megváltozott minden, biztos vagyok benne, hogy nem találnám a helyem - mondja. - A múltat nem lehet megváltoztatni, de elfelejteni sem. Az életet azonban ennyi minden után már nem lehet újrakezdeni. Mihez kezdenék anyagi háttér, támogatás nélkül? A családom persze látogat, de egy évtized sok idő. A múltkor belenéztem egy mostani történelemkönyvbe, hát, mit mondjak, megállt bennem az ütő! Tanárként mindig tudtam, hogy a történelem változik, de hogy ekkorát?! Itt védett környezetben élhetek, teljes ellátással, dolgozhatok, s olyan programokon vehetek részt, melyeket kedvelek. Vannak, akikkel nagyon nehéz kijönni, ha így alakul, elmegyünk egymás mellett. Ezt a világot legtöbben már megszoktuk, szó szerint ez az otthonunk.
A Fővárosi Önkormányzat Fogyatékosok és Pszichiátriai Betegek Otthona zalaapáti telephelye több mint hatvan esztendeje szolgálja az elesett embereket. Az egykori rendházat úgy alakították át, hogy az jól megfeleljen a szükséges funkcióknak, s az előírásoknak. Emellett a jubileumi évben egy új épületet is avattak, mely azonnal benépesült.
Forrás: ZAOL