Paralimpiára kijutni nehezebb, mint olimpiáraHír | 2012.05.18.

A parasportágak az elmúlt négy évben óriási fejlődésen mentek keresztül, egyre több sportoló, egyre jobb eredményekkel hajt a londoni paralimpiai kvótákra. Néhány sportágban a biztos induláshoz már az sem elég, ha valaki A-szintet teljesít. Magyar sportolók is lemaradhatnak így Londonról. Néhány sportágban adminisztrációs hibák is okoznak zűrzavart.

„Óriási az érdeklődés a paralimpiára, és a versenyzői létszámot az is korlátozza, hogy már az enyhén értelmi fogyatékosok is versenyezni fognak Londonban. Ugyanakkor az ugrásszerű fejlődés is, például 50 méteres gyorsúszásban négy év alatt kilenc másodopercet javult a csúcs, ami megnehezíti a kvalifikációt. Emiatt a sportolóknak is az a feladatuk, hogy ne csak a szintet nézzék, hanem a lehető legjobbat teljesítsék” - mondta Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke.

Az olimpiai kvalifikációs rendszer viszonylag egyszerű a szintidős sportágakban. Egy adott versenyszámban, mondjuk 200 méteres gyorsúszásban, teljesíteni kell a kijutáshoz szükséges A-szintet. Ha egy adott országból háromnál többen is A-szintesek, a nemzeti szövetségnek kell eldönteni, melyik három versenyzőjét nevezi. Vannak azonban olyan sportágak, például az öttusa, ahol a sportoló eredményével nem magának, hanem az országnak szerez, szerzett kvótát, és a szövetség dönt majd, hogy kit indít az olimpián.

A paralimpiára az előbbi két rendszert ötvöző megoldással lehet kijutni. A nehézséget az okozza, hogy egy-egy ország nem versenyszámonként, hanem sportáganként kap kvótamennyiséget. Természetesen ennek számát befolyásolja a teljesítmény is, nem mindegy, hogy a sportoló hol áll a nemzetközi ranglistákon, de atlétikában előfordulhat, hogy az A-szintes gerelyhajítót kiviszik, míg mondjuk egy másik versenyzőt nem.

Van azonban olyan lehetőség is, hogy a parasportoló névre szóló kvótát kap. Ez a sportág kvailifikációs rendszerétől függ, de van, hogy világversenyt kell nyerni hozzá. A magyarok közül Sors Tamás és Vereczkei Zsolt úszók valamint Szávai Csaba és Sass Sándor erőemelők így jutottak ki.

„A helyzet abból a szempontból egyértelmű, hogy a kvalifikációs időszak kezdetén azt minden sportolónak igyekeztünk tudatosítani, csak akkor tekintheti magának paralimpikonnak, ha már a kezében van a londoni repülőjegye” - mondta Gömöri.

Hogy mégsem annyira egyértelmű minden, arról jobbára a nemzetközi sportszövetségek tehetnek, némelyik adminisztációja egyszerűen nem tudja kezelni a felduzzadt létszámot. Vívásban egy már kiírt kvalilkációs versenyrendszert vontak vissza, majd készítettek egy újat.

Tovább a teljes cikkre

Forrás: SPORT GÉZA