Önkéntes, vagy kötelező a rokkantsági felülvizsgálat?Hír | 2011.12.15.

A rokkantsági felülvizsgálatra ("komplex minősítésre") történő jelentkezés a javaslat szerint önkéntes lesz, de a szankciók ismeretében inkább kötelezettségnek tűnik. Aki elmulasztja a jelentkezést, az járandósága azonnali elveszítésére számíthat. Az Origo írásából az is kiderül, az átalakuló rokkantnyugdíjrendszer kedvez a fiataloknak.

A mostaninál egyszerűbb, de szigorúbb rokkantnyugdíjazási rendszer lép életbe, ha a parlament elfogadja a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) által november közepén beterjesztett törvényjavaslatot, melyről a HR Portál egy korábbi csikkben már beszámolt.

A kormány terve a 313 ezer korhatár alatti rokkantnyugdíjas kétharmadát érinti, azokat, akik a jelenlegi besorolás szerint a 3. kategóriába tartoznak, vagyis a legkevésbé súlyos károsodással élnek, és 57 évnél fiatalabbak, tehát elvileg még legalább öt évig dolgozhatnának. A kormány ebből a körből próbálja meg kiszűrni az indokolatlanul leszázalékoltakat, illetve azokat, akik még valóban képesek dolgozni. A törvényjavaslat szerint ezek az emberek jövő januárban kapnak egy levelet, amelyben értesítik őket a változásokról és felszólítják őket, hogy március 31-ig kérelmezzék felülvizsgálatukat egy megfelelő formanyomtatvány kitöltésével - írja az Origo.

A törvénytervezet úgy fogalmaz, hogy aki március végéig nem kéri a komplex minősítés elvégzését, annak "a rehabilitációs ellátását 2012. május 1. napjával meg kell szüntetni". A felülvizsgálatot azoknál kezdik, akik a legközelebb vannak a védett korhoz, vagyis, akik most 55-56 évesek, és akár hónapokon belül betöltik az 57. évüket - mondta az Origónak egy, az eljárás menetét jól ismerő forrás. A védettséget ugyanis a felülvizsgálatnál állapítják meg, ekkor szűrik ki azokat, akiknek már csak öt évük van a nyugdíjig.

A fiataloknak kedvez az új rendszer

Eddig a rokkantnyugdíj kiszámításának alapja az életkortól, az addig megszerzett szolgálati évek számától, a rokkantság fokától és az átlagkeresettől függött. Vagyis egy idősebb ember jóval magasabb rokkantnyugdíjra volt jogosult, mint az, aki fiatalon veszítette el munkaképességét. Az új számítás a szolgálati időt nem veszi figyelembe, hanem az átlagjövedelem alapján kalkulál, és a minimálbér 30-150 százaléka közötti sávban határozza meg a rokkantsági ellátás havi összegét attól függően, hogy az illetőnek mennyire súlyos az állapota és képes-e önellátásra vagy sem. A rehabilitációs ellátást ugyanígy számolnák, de összege a minimálbér 30 és 50 százaléka között mozogna, attól függően, hogy rövidebb vagy tartós rehabilitációra szorul-e az érintett. Ez azt jelenti, hogy aki a fiatalon rokkanttá válik, az gyakorlatilag ugyanannyit kaphat, mint akinek idősebb korban romlik meg az egészsége.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: HR PORTÁL