A multik nyitottabbak a fogyatékosok alkalmazásáraHír | 2011.06.02.

Látás- vagy halláskárosultak, enyhe vagy középsúlyos értelmi fogyatékkal élők, megváltozott munkaképességűek, kerekesszékesek. Kevés közöttük a diplomás, nyelveket beszélő, a versenyszféra idegenkedik alkalmazásuktól, a civil szféra pedig komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy közülük minél többen megtalálják a helyüket és a munkájukat a társadalomban.

Míg Angliában maguk a nagyvállalatok fogtak össze a fogyatékkal élők munkavállalási lehetőségeinek javítása érdekében, addig nálunk a munkáltatók nagy része idegenkedik alkalmazásuktól.

Juhos Andrea a DBM Hungary HR-tanácsadó cég ügyvezető partnere szerint a hazai vállalkozások nagy részét éppen a bizonytalan adózás, az állami támogatás hiánya tartja vissza attól, hogy fogyatékkal élő munkavállalót keressenek. „Pedig pozitívumai is vannak egy fogyatékkal élő dolgozónak, például lojálisabbak, hiszen tudják, hogy nehéz elhelyezkedniük, segítik munkatársaikat a másság elfogadásában, és éppen a fogyatékuk miatt egyes érzékszerveik jóval fejlettebbek lehetnek, lehetőséget adva ezzel más képességek kibontakozásának” – magyarázta a karrier-tanácsadó.

Kevés a felsőfokú végzettségű

„Nem csak a romák és a kisgyermekes anyák szenvednek a diszkriminációtól. A fogyatékkal élők körében sajnos elég alacsony a felsőfokú végzettségűek aránya, idegen nyelven is nagyon kevesen beszélnek. Számukra már az alapoktatás is komoly problémát okozhat, hiszen sokuknak speciális iskolára van szükségük, később azonban éppen az elkülönített iskolarendszer, a szegregált környezet okoz nehézségeket” – magyarázta a FigyelőNetnek Végh Katalin, a Salva Vita Alapítvány vezetője.

Az Alapítvány az értelmileg sérült emberek önálló életvitelének és társadalmi beilleszkedésének elősegítése céljából jött létre. Ügyfeleik elsősorban a készségfejlesztő vagy speciális szakiskolát végzettek, akiket a nyílt munkaerőpiacon és nem a védett munkahelyeken helyeznek el. „Főleg az értelmi sérültek esetében mélyül el még inkább a szakadék, hiszen nekik valóban speciális képzésekre van szükségük, amelyeket nem kaphatnak meg egy normál iskolarendszerben. Az enyhe- és középsúlyos értelmi fogyatékosok azonban képesek bizonyos szakmák elsajátítására, például lehetnek asztalosok, kőművesek vagy víz- és gázszerelők. Leginkább segéd- és betanított munkásként alkalmazhatók, de általában jó a kézügyességük és nagy a teherbírásuk”– tette hozzá Végh Katalin.

Tovább a cikkre

Forrás: Fn.hu