Magasvérnyomás is állhat a látásromlás hátterébenHír | 2015.01.03.

A magasvérnyomás betegség legtöbbször tünetek nélkül, alattomosan alakul ki, és akkor derül fény a problémára, amikor már szövődmények jelentkeznek. Ilyen többek között a látásromlás, melynek hátterében előfordulhat, hogy kezeletlen hipertónia húzódik - hívja fel a figyelmet Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája.

A homályos látás sok ember számára természetes folyamat, melyet az idő múlása, a sok TV, olvasás és monitornézés okoz. Éppen ezért a legtöbben csak legyintenek rá, és úgy gondolják, rossz esetben maximum elmennek szemészhez és szemüveget íratnak fel. Pedig érdemes utánajárni a problémának – főleg, ha hirtelen következett be a látásromlás - hiszen akár magasvérnyomás is állhat a probléma hátterében.

A látásromlás és a magasvérnyomás kapcsolata

A tartósan fennálló, kezeletlen magasvérnyomás a test érhálózatát komolyan veszélyezteti, hiszen hatására az erek elvesztik rugalmasságukat, merevebbé válnak és sérülések, sőt, akár meszesedés is kialakulhat rajtuk. Ez alól sajnos a szemben futó erek sem képeznek kivételt, melyek a hipertónia miatt kanyargósabbá, illetve egyenetlenebbé is válhatnak. Ennek következtében homályos látás, esetleg látótér beszűkülés alakulhat ki.

Hipertenzív retinopátia

A hipertenzív retinopátia a retina ereinek magasvérnyomás okozta károsodása, mely viszonylag gyakori kezeletlen hipertónia esetén. Ekkor az erek fala a tartósan magas értékek miatt megvastagodik, emiatt beszűkülnek, és ez pedig a retina vérellátását akadályozza.

Érdemes pluszban megemlíteni, hogy a magasvérnyomás miatt folyadék is felhalmozódhat a retina alatt a véredény esetleges szivárgása következtében a látás még tovább romolhat!

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: INFOMOSONMAGYARÓVÁR