Kutyapszichológussal beszélgettünkHír | 2013.08.07.

Tósoki  Heléna fiatal kora ellenére nagyon sok mindent tud a kutyákról. Megmondja,  mi baja az ebnek, ha állandóan ugat, ha rántgatja a pórázát, vagy bármiért búskomor, valamilyen viselkedési  problémája van. Segíteni  tud a gazdinak, hogy mit tegyen ezekben. Ő ugyan közvetlenül nem nevel „terápiás kutyát”, vagyis vakvezetőt, vagy mozgáskorlátozottakat  segítő ebeket, de abban tud tanácsot adni, melyik fajta és karakterű kutya alkalmas az ilyen célra, vagy akár beteg, idős emberek segítésére „kit” válasszanak a jövendő gazdik.

- Hogyan lesz valakiből kutyapszichológus?

- Gyermekkorom óta élek együtt kutyákkal és az elmúlt 20 évben igyekeztem mindent megtenni a bajba jutott, utcára tett állatokért. Rendszeresen mentem a kutyákat (és a cicákat) majd rehabilitáció után megfelelő örökbefogadót keresek nekik. Szaktudásomat külföldön, egy nemzetközileg elismert szervezetnél szereztem kutyapszichológiából és a kutyaviselkedés tudományából. Elméleti ismereteimet olyanszéles körökben ismert kutyapszichológusok kiadványai által szélesítettem, mint Cesar Millan ("A csodálatos kutyadoki”), Victoria Stilwell és Ian Dunbar. Tagja vagyok az International Society for Animal Professionals-nek (állatokkal foglalkozó szakemberek nemzetközi szervezete).

Hivatásos kutyapszichológusként célom az, hogy elősegítsem egy olyan kutyatartási kultúra kialakítását Magyarországon, ahol a kutyák stresszmentesen élhetnek együtt az emberekkel, a gazdik pedig büszkék lehetnek a nyugodt és kiegyensúlyozott kutyáikra.

- Milyen típusú betegségekhez, fogyatékossághoz, lelki problémákhoz alkalmaznak kutyákat segítő, vagy terápiás célzattal?

- Tudományosan bizonyított tény, hogy a kutyák, macskák érintésével endorfin szabadul fel az emberi szervezetben, így boldogságérzetet nyújt számunkra ha házi kedvencünket megsimogatjuk. A pszichére gyakorolt pozitív hatás pedig elősegíti a test gyógyulását, így gyakorlatilag minden betegségre terápia lehet a kutyákkal történő interakció. Külföldön már régóta alkalmaznak terápiás kutyákat idősotthonokban illetve fogyatékkal élő gyermekek és felnőttek képességeinek fejlesztéshez. Sőt egyre gyakoribb, hogy a súlyosan beteg (pl. rákos) gyerekeknél is „bevetik a kutyák gyógyító képességeit” a kórházakban. Amerikában a börtönökben is előszeretettel foglalkoztatnak terápiás kutyákat, így segítve az elítélteket  abban, hogy kötődést tudjanak kialakítani egy másik élőlényhez illetve, hogy a felelősségérzetet kialakítsák bennük (így amikor kikerülnek a börtönből,  képesek lesznek új életet kezdeni és beilleszkedni a közösségbe, megfelelni a társadalmi elvárásoknak hiszen érzelmileg már készen állnak az élet kihívásaival szembeszállni). 

- Milyen természetű, fajtájú kutya alkalmas ezekre a célokra, mondjuk vakon, mozgássérültek számára?

- A terápiás kutyák legfőbb jellemzője a kiegyensúlyozottság. Nagyon fontos, hogy szeresse az embereket, ne legyen agresszív, és minden körülmények között maradjon nyugodt (pl. jól tűrje a hangos zajokat, hirtelen mozdulatokat stb).  A legelterjedtebb terápiás kutyák a golden és a labrador retriever-ek, de sok más fajtájú kutya is alkalmas erre a célra (Amerikában pl. pit bull-okat is alkalmaznak, Magyarországon vannak vizslák is). A szakemberek egyre szívesebben alkalmaznak keverék kutyákat is, mert rájöttek arra, hogy ők általában a fajták legjobb génjeit öröklik, így nagyon sok feladatra alkalmasak.

Forrás: REHAB BLOG