Kettős hátrányban a fogyatékossággal élő gyermekek Hír | 2015.05.21.

Az Alapítvány a szaktárcával karöltve Nevelőszülői díjat alapít, amelyet először 2016-ban osztanak ki. Családban felnőni. A legtöbb ember számára ez egészen természetes és magától értetődő. Aki nem családban nő fel, az arra vágyik. Ez egy természetes és magától értetődő vágy. Mégis nagyon sok fogyatékos és tartósan beteg gyerek, aki intézetben nevelkedik, sosem tapasztalhatja ezt meg.

A Kézenfogva Alapítvány Otthont mindenkinek! elnevezésű, saját kezdeményezésű, 2014 novemberében elindult projektjét előkészítő felmérése azt mutatta, hogy a fogyatékos gyermekek hátrányos helyzetben vannak egészséges társaikhoz viszonyítva akkor is, amikor bekerülnek a gyermekvédelmi szakellátásba vagy a szociális ellátásba. A nagyintézményi elhelyezés sajátosságaiból adódóan nem kapják meg az életkoruknak megfelelő, fejlődésüket jobban biztosító, személyes kötődésre lehetőséget adó családszerű közeget. Azok a hátrányok és nehézségek, amelyekkel fogyatékosságukból fakadóan eleve meg kell küzdeniük tovább fokozódnak. A tartós intézményi elhelyezésből adódó hospitalizációs ártalmak elvágják annak a lehetőségét, hogy felnőtt korukban önállóan élhessenek a közösségben - írta közleményében az Alapítvány.

A fogyatékos gyermekeknek több okból is nagyon kevés esélyük van arra, hogy az intézményi létből családba kerüljenek. Egyrészt a jogszabályi közeg nem ösztönzi ezt az utat, a fogyatékos gyermekekhez továbbra is ápolási és egészségügyi szükségleteik alapján közelít, és elkülöníti őket a társadalom többi tagjától speciális szükségleteik miatt. (A Gyermekvédelmi törvény 2014-es változása ugyan haladó módon tereli a gyermekvédelmi szakellátást a közösségi szolgáltatások felé, és a gyermekeket 3 éves kor alatt mindenképpen, 12 éves kor alatt pedig felmenőrendszerben vezeti ki a nagyintézmény ellátásból, azonban kivételt tesz a fogyatékos és tartósan beteg gyermekek esetében. Esetükben megengedi, hogy továbbra is nagyintézményi környezetben nevelkedjenek.)

Másrészt a szakmai közeg, legyen szó akár a gyermekvédelmi vagy a szociális szakellátásról, sem eléggé bátor és tapasztalat ahhoz, hogy eredményesen integrálja a fogyatékos gyermekeket a közösségbe. A közösségben pedig elvétve találhatóak meg azok a befogadó szervezetek (közoktatás intézményei, egészségügyi szolgáltatók és szociális alapszolgáltatók), amelyek szolgáltatásaikkal tehermentesíteni és támogatni tudják azokat a családokat, legyen szó nevelőszülői vagy vérszerinti családokról, akik fogyatékos gyermekről gondoskodnak.

Tovább a teljes cikkre

Forrás: WEBORVOS