Így tudhatja meg, mennyire hall jólHír | 2014.11.16.

Egy negyedórás, teljesen fájdalommentes vizsgálattal nagyon pontosan meghatározható nemcsak a halláscsökkenés ténye, de annak mértéke és fajtája is.

Ha valaki halláscsökkenést tapasztal, az orvos hallásvizsgálatra utalja, sőt, sok helyen akár ingyenes hallásvizsgálatra is jelentkezhetünk mindenféle beutaló nélkül. Ez egy mechanikus, kvantitatív jellegű eljárás, amely mindössze 15-20 percet vesz igénybe és semmilyen veszéllyel és fájdalommal nem jár. Viszont nagyon pontos információkat ad a szakorvosnak a halláscsökkenés mértékéről, annak fajtájáról és minőségéről is.

A hallásvizsgálat - csakúgy, mint minden más szűrővizsgálat - az anamnézis felvételével kezdődik. A szűrést végző egy, minden fontos információra kiterjedő kérdéssort tesz fel önnek. Mivel az anamnézis felvétele része a teljes körű vizsgálatnak, kizárólag ezután kezdhető el az audiológiai szűrés. Az anamnézis felvétele után ellenőrzik a hallójárat állapotát. Amennyiben a dobhártya sérült vagy a hallójáratban fülzsír található, a hallásvizsgálatot nem lehet elkezdeni. Mindkét esetben - a dobhártya sérülésének kezeléséhez illetve a fülzsír eltávolításához - fül-orr-gégész szakorvosi beavatkozásra van szükség. Ha a felsorsolt problémák vagy más, a vizsgálatot akadályozó tényezők nem állnak fenn, a hallásvizsgálat elkezdhető.

Audiométerrel vizsgálják

A hallásvizsgálathoz egy speciális készüléket, az úgynevezett audiométert használják. Ez egy kvantitatív jellegű hallásvizsgálat, melynek során a jobb és a bal fül lég- és csontvezetését értékelik. Ez a vizsgálat a tényleges hallóképességről ad felvilágosítást. Meghatározható vele a vizsgált személy hallásküszöbe, vagyis frekvenciánként az a legkisebb hangerősség, amelyet még képes érzékelni.

Az audiométerrel tiszta, felhangmentes, változtatható erősségű és frekvenciájú hangot lehet előállítani. Általában a 125 - 8000 Hz-ig terjedő frekvenciatartományban végzik a vizsgálatot. A hang magasságát fél vagy egész oktávonként növelik, vagy éppen csökkentik. A hang erősségét decibelben (dB) mérik.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: HÁZIPATIKA