A pozitívan gondolkodók többet keresnek?Szakmai cikk | 2015.08.21.

A pozitív gondolkodás és a kitartás egyéni és vállalati szinten is a legtöbbet hozza ki az emberekből.



A felsőfokú gazdasági végzettséggel rendelkező pályakezdők közül azok, akik a "pszichológiai tőke" skálán magasabb értékeket értek el, magasabb jövedelemmel rendelkeztek, hamarabb találtak állást, elégedettebbek a munkaerő-piaci helyzetükkel és jövedelmükkel - igazolta a nemzetközi tapasztalatokat egy friss magyar kutatás, melyet Lehoczky Mária pszichológus készített. A pszichológiai tőke a humán tőke egyik összetevője, melyet eredetileg Luthans és munkatársai dolgoztak ki.

A pozitív hozzáállás a boldogulás titka

Először is nézzük meg, mit is takar a pszichológiai tőke fogalma? Olyan, a személyiséghez köthető jellemzők összessége, amelyek ok-okozati kapcsolatban állnak a munkavégzéshez köthető különböző területekkel. Itthon a pszichológiai tőke fogalmát Keller Tamás használta először kutatásaiban és igazolta azt, hogy azok, akik úgy érzik, saját sorsukat irányítani képesek, és befolyásolni tudják a környezetüket, magasabb jövedelemmel rendelkeznek.

Azonban a pozitív pszichológiai tőke bővebb összefüggéseket tárt fel: arra is rámutatott, hogy ezeknek a jellemzőknek a jövedelem mellett a munkateljesítménnyel, a szervezeti elköteleződéssel és a pszichológiai jól-léttel kimutatható pozitív kapcsolata nemcsak egyéni, hanem csoportos, sőt szervezeti szinten is jól mérhető, sőt fejleszthető.

A pozitív hozzáállás kedvező hatásaira vonatkozó tendencia egyben iránymutatóként is szolgálhat arra, hogy mely területeken célszerű fejleszteni a Z generációt, akikről sokan azt tartják, hogy motiválatlanok és irreális elvárásokkal lépnek a munkaerőpiacra. 


TOVÁBB A TELJES CIKKRE

FORRÁS: PROFESSION.HU