Fogyatékosság-barát Munkahely - májusig lehet jelentkezniHír | 2015.04.01.

Idén 26 szervezet, köztük állami és magáncégek vehették át a Fogyatékosság-barát Munkahely díjat, melyet több hónapos munkahelyi fejlesztéssel nyerhetnek el a pályázók. A következő évi programra május 22-ig lehet jelentkezni.

2015 márciusában már 26 szervezetnek adott át díjat az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AMCHAM), a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület és a Salva Vita Alapítvány. A pályázó cégek száma évről évre nő, 2010 óta közel 50 szervezet birtokolja ezt a címet. Az idén 14 szervezet először pályázott a díjra, 12 pedig megújította a 2 évvel korábban elnyert pályázatát. Olyan cégek is vannak a pályázók között – így például az Auchan, a Spar, vagy a Szerencsejáték Zrt. -, melyek harmadik alkalommal pályáztak az elismerés megszerzésére.

A díj valódi értékét az adja, hogy a pályázó munkahelyek nem egyszerűen az integrációt elősegítő terveik alapján nyernek, hanem egy rövidtávú, három hónapos fejlesztési időszak után érdemlik ki az elismerést. A díj elnyerésével a pályázók a fogyatékos munkavállalók foglalkoztatásának elősegítése érdekében kidolgozott középtávú - 2 éven belül záruló - fejlesztési terveik megvalósítására is kötelezettséget vállalnak. A korábban védjegyet szerző cégek visszajelzései alapján a díjnak kézzelfogható haszna van a munkaerőpiacon is, hiszen sok munkaerő-közvetítő cég ez alapján ajánl megfelelő pozíciót az álláskeresőknek.

A díjat a Salva Vita Alapítvány egy Nagy-Britanniában évtizedek óta működő minta alapján 2010-ben vezette be azzal a céllal, hogy támogassa az álláskereső fogyatékos emberek és a foglalkoztatásukra nyitott munkáltatók kapcsolatfelvételét. Az elismerés egyre inkább védjeggyé válik, köszönhetően a pályázati rendszer szigorú előírásainak és a minőségbiztosítási eljárásnak: a Fogyatékosság-barát Munkahely logó használatát elnyerő munkáltatóknak az Európai Minőségmenedzsment Alapítvány (EFQM) Kiválóság Modellje alapján kidolgozott koncepciónak kell megfelelniük.

A következő évre szóló programra május 22-ig lehet jelentkezni. A jelentkezést követő felkészülési időszakban, majd a díj elnyerése után, a középtávú fejlesztések kapcsán is ingyenes szakértői konzultációs lehetőséget biztosít a Salva Vita Alapvítvány - ezzel garantálva, hogy a tervezett beruházások valós igényeket szolgálnak majd.

A díjat azon szervezetek nyerhetik el, amelyek vállalják, hogy folyamatosan fejlesztik a fogyatékos munkavállalók toborzásával, foglalkoztatásával, megtartásával kapcsolatos gyakorlatukat. Ilyen fejlesztésnek minősül, ha egy szervezet a kollégák, a vezetők számára felkészítő tréninget szervez, mellyel felkészül a fogyatékos munkatársak fogadására. A pályázó vállalhatja azt is, hogy fizikai vagy infokommunikációs akadálymentesítést végez értelmi sérült vagy hallássérült kolléga fogadására, vagy kijelenti, hogy az üres pozícióit, fogyatékos embereket célzó álláskereső portálokon is meghirdeti, elérhetővé teszi. A nyertes pályázó az elismerés megszerzését követően két évig használhatja a Fogyatékosság-barát Munkahely logót. Ez az időszak a középtávú fejlesztések igazolását követően további két évre többször is meghosszabbítható.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: HR PORTAL