Főállású Angyalok, a jövő tanítói, tudásszervezőiHír | 2013.09.29.

A hagyományos, fenntartható életmód népszerűsítése, a jelnyelv széles körű megismertetése, és a mélyszegénységben élő gyermekek tanulásának támogatása a 2013/14 év Főállású Angyalainak missziója. A három idei Angyalt – Lipcseiné Takács Nórát, Weisz Fannit és Lencse Mátét – 120 pályázó közül, mintegy 20 ezer Facebook szavazat alapján, állásinterjúk során választotta ki a Vodafone Magyarország Alapítvány kuratóriuma és a külső szakértőkből álló szakmai zsűri. 

Magyarországon az iskoláskorú gyermekek közel egynegyede küzd teljesítményzavarral. Különféle eredetű problémáikra a hagyományos oktatási rendszer nem, vagy csak korlátozottan képes megoldást nyújtani. Egyre nagyobb tehát a társadalmi igény arra a komoly tudásra, azon újításokra – beleértve a mobiltechnológiai újításokat is - amelyekkel a civil szervezetek támogathatják, kiegészíthetik a gyermekek nevelését. Idén 3 olyan programot támogat a Vodafone Magyarország Alapítvány, amelyek közös célja, hogy tágítsák az iskolai kereteket és színesítsék az oktatást, jelentős lépést téve az esélyegyenlőség megteremtése felé.

A gyermekben eredendően él a tanulás iránti vágy. Az oktatás, nevelés szerepe pusztán annyi, hogy segítse őt a tudás felé vezető úton. A hagyományos iskolai oktatás azonban nem mindig képes megfelelni ezen elvárásnak. Az egyik gyermeket agyonnyomják a szabványosított elvárások, a másikat fizikai akadályok - távolság, szegénység, fogyatékosság – választják el a modern tudástól. A jövő tanítójának nagy feladata a tanulásszervezés: a kultúra digitális eszközeinek felhasználása, a sok különféle képességterület bevonása és fejlesztése, illetve a tanulás több szintjének és formájának biztosítása. Mindezek együttesen könnyítik meg a gyermekek számára az iskolai készségek elsajátítását, s nyitják meg az esélyegyenlőség felé vezető utat. – mondta el az Angyalok bemutatkozó sajtótájékoztatóján Dr. habil Gyarmathy Éva klinikai és nevelés-lélektani szakpszichológus, a Magyar Tudományos Akadémia Pszichológiai Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa.

Lipcseiné Takács Nóra szociológus, agrármérnök-tanár „Falusi Porta Tanoda - az étel iskolája, mert ételed az életed” című pályázatával Főállású Angyalként a Magyar Műhely Alapítvány munkáját segíti majd. Programjának célja, hogy minél szélesebb körben népszerűsítse az egészséges, tudatos táplálkozást, a hagyományos, fenntartható gazdálkodási módokat. A Győr-Moson-Sopron megyei Écs községben található Falusi Porta Tanodában a gyermekek a falusi emberek mindennapjainak részeseiként megízlelhetik, megszerethetik a tartósítószerektől és adalékanyagoktól mentes ételeket. A különféle interaktív bemutatókon keresztül nem csupán a mezőgazdaságon és állattenyésztésen alapuló hagyományos gazdálkodó életmóddal ismerkedhetnek meg, de az ökológiai összefüggések is értelmet nyernek számukra. A követező egy év legfőbb feladata a módszertan kidolgozása. Nóra célja ugyanis, hogy a Falusi Porta Tanoda program a közeljövőben a hagyományos iskolai oktatás keretén belül is helyet kapva országszerte egyre több iskola tantervében szerepeljen.

Weisz Fanni a Vodafone Magyarország Alapítvány Főállású Angyalaként a Hallatlan Alapítvány munkáját segíti majd. Programjának fő célja a jelnyelv népszerűsítése, az egyenlő esélyek megteremtése a siketek számára. Magyarországon a becslések szerint 60 ezer siket és 300 ezer nagyothalló él. Bár a nyelvi kulturális kisebbségnek számító siketek természetes anyanyelvét, a jelnyelvet hazánkban 2009 óta önálló nyelvként ismerik el, a speciális iskolák egyelőre nem, vagy csak korlátozottan biztosítják a jelnyelven történő tanulás lehetőségét. A siket gyermekek 93 százaléka halló családban születik, és sajnos sok esetben sem ők, sem családjuk nem sajátítja el a jelnyelvet, így nem csupán a családon belüli kommunikáció válik nehézkessé, de a gyermekek egészséges személyiségfejlődése sem lehet zavartalan. Fanni álma, hogy egy siket gyermek megszületése ne tragédiát, hanem örömöt jelentsen a szülők számára. Angyal-évének legfőbb célja az, hogy minden siketen született gyermek és családja számára biztosítottá váljék a jelnyelv elsajátításának lehetősége.

Lencse MátéÖnkéntesek a minőségi integrációért” című pályázatával nyerte el a Főállású Angyal címet. Magyarországon a 17 év alatti gyermekek 26%-a él mélyszegénységben. Az ELTE PPK oktatója és doktorandusz hallgatója koordinátorként segíti majd az Igazgyöngy Alapítvány Toldon folytatott munkáját, amelynek fő célja a berettyóújfalui kistérségben mélyszegénységben élő gyermekek és családjaik esélyegyenlőségének megteremtése. A Vodafone Főállású Angyalaként Máté a következő egy évben egy olyan, önkéntesek bevonásán alapuló online tanulástámogató, kompetenciafejlesztő módszert kíván kidolgozni Toldon, amely a későbbiekben más régiókban is könnyedén adaptálható lesz. A modellben az egyéni online tanulástámogatás mellett a csoportos kompetenciafejlesztés – drámajátékok, sportjátékok, társasjátékok, kézműves foglalkozások – is komoly szerepet kap.

A 2013/14-es év Főállású Angyalai szeptemberben kezdték meg munkájukat, s bemutatkozó sajtótájékoztatójukon ünnepélyesen is átvették a stafétát az előző esztendő Angyalaitól, Sütő Zsanettől, Sándor Enikőtől és Kravalik Brigittától.

A Vodafone Magyarország Alapítványról

A Vodafone ­— globális felelősségvállalási politikájának részeként — 27 országban hozta létre helyi alapítványát, felismerve, hogy az adott társadalmak igényét nem központilag irányított, hanem helyi szinten szervezett társadalmi befektetési programokkal lehet leginkább kielégíteni. A Vodafone Magyarország Alapítvány 2003-ban kezdte meg működését, s megalakulása óta több mint egymilliárd forint támogatást osztott ki civil partnerei között. Az adományozáson túl egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a mobiltechnológiára épülő társadalmi befektetési programokra, amelyeket a Vodafone Magyarország Zrt. és a Vodafone Magyarország Alapítvány a Vodafone Operációs Központ Magyarország Zrt.-vel közösen szervez. A Vodafone Magyarország Alapítvány elkötelezett az esélyegyenlőség és a civil szféra fejlesztése mellett. Tevékenysége három fő területre összpontosít: mobiltechnológiával a jó ügyek szolgálatában, közösségi programok támogatása, és a hátrányos helyzetűek oktatása.

Tudjon meg többet a Vodafone Magyarország Alapítvány programjairól, azok fejleményeiről és a kapcsolódó eseményekről a Társadalmi Felelősségvállalás oldalon és/vagy a Facebookon!

A Magyar Műhely Alapítványról

A Magyar Műhely Alapítvány független, civil kezdeményezés, mely 1993-ban alakult Mezőörsön azzal a céllal, hogy a vidéki fiatalok tehetséggondozását, felemelését, keresztény, ökumenikus, nemzeti értékeink mentén, környezettudatos szellemben segítse. Az Alapítvány 1995-ben indította el Népfőiskoláját, mely mára a Magyar Népfőiskolai Társaság Nyugat-Dunántúli Regionális Központja. Fontos célkitűzés volt, hogy az általunk felvállalt értékek képviseletében összekötő kapocs legyünk minden nyitott, jó szándékú ember között. Az alapítvány fő tevékenysége az 1999-ben létrehozott Magyar Műhely Általános Művelődési Központ fenntartása. Az oktatási intézmény általános iskolát, gimnáziumot, lovas szakképző iskolát, kollégiumot és két általános iskolai tagintézményt, a biatorbágyi Czuczor Gergely Általános Iskolát és a Visnyeszéplaki Általános Iskolát működteti.

Tudjon meg többet a Magyar Műhely Alapítvány programjairól a mma-mezoors.hu oldalon!

A Hallatlan Alapítványról

A Hallatlan Alapítvány fő tevékenysége a megváltozott munkaképességűek, fogyatékkal élők - ezen belül elsősorban a siketek és nagyothallók - integrációja (munkaerőpiac, információs társadalom, kultúra, ügyintézés), életvitelt segítő szolgáltatások, foglalkoztatás, közérdekű információk és akadálymentesítés. Kiemelt figyelmet fordít továbbá az innovációra, a kutatásfejlesztésre, valamint a jelnyelv megismertetésére és társadalmi elismertetésére. Az Alapítvány a hátrányos helyzetű emberek társadalmi integrációjának elősegítését, mindennapi életvitelük megkönnyítését tűzte ki célul a különböző fejlesztések eredményeképpen rendelkezésre álló eszközök és alkalmazások segítségével. A jövőben meglévő szakmai eredményeikre alapozva az alábbi tervek mentén kívánnak haladni: jelnyelvi tanfolyamok folytatása és továbbfejlesztése, gyermek jelnyelvi DVD/tablet alkalmazás készítése és kiadása, jelnyelvi szótár, mobil applikációk, tablet alkalmazások továbbfejlesztése, mindennapi jelnyelvi híradó adások készítése, nemzetközi jelnyelvi szótárak kialakítása, meglévő nemzetközi kapcsolatok bővítése, illetve online jelnyelvi tolmácsszolgáltatás működtetése, fejlesztése. 

Tudjon meg többet a Hallatlan Alapítvány programjairól a Hallatlan.hu oldalon és/vagy a Facebookon!

Az Igazgyöngy Alapítványról

Az Alapítvány 14 éve működik Kelet–Magyarországon, a 33 leghátrányosabb helyzetű kistérség egyikében, a berettyóújfalui járásban. Komplex, stratégiaszerű munkáját az oktatás- családgondozás, közösségfejlesztés - intézményi együttműködés hármas pillére határozza meg. A művészeti tevékenységekből kiindulva sajátos, sikeres integrációs modellt fejleszt, melyet a közösség bevonásával adaptál innovatív módon.

Tudjon meg többet az Igazgyöngy Alapítvány programjairól azigazgyongy-alapitvany.hu oldalon!

Forrás: VODAFONE MAGYARORSZÁG ALAPÍTVÁNY