Esély. Egyenlőség. Akadálymentes társadalom?! Hír | 2015.05.06.

Ezzel a címmel rendezett konferenciát a BME Kommunikációs Szakkollégiuma. Magas színvonalú előadásokat hallhattunk, nagyon kevés hallgatóval. Pedig a konferencia egyik célja éppen az volt, hogy a hallgatókat, fiatal értelmiségieket közelebb hozza a kisebbségi csoportokhoz, azok problémáihoz. A legelenyészőbb számban mégis ők képviseltették magukat.

A konferencián négy témakör került napirendre: Társadalmi integráció, romakérdés, fogyatékkal élők problémái és lehetőségei, illetve peremvidéken élők helyzete. Az előadások érintették többek közt a melegek helyzetét, a fogvatartottak reintegrációs lehetőségeit, a hajléktalanok lakhatásának problémáját, a fogyatékos fiatalok esélyeit, a romák helyzetét, a női egyenjogúság kérdéseit, de kitértek a kisebbségi jogokra is. A sok különböző területről érkező előadó két dologban egyetértett.

Egyrészt, hogy a mostanában létében fenyegetett kommunikációs szakirány nem is annyira felesleges, sőt. A legtöbben azt hangsúlyozták, hogy egy kisebbségnek a többségi társadalomba való integrálódásához elengedhetetlen a jó kommunikáció, és az azt segítő szakember. Nem nehéz belátni, hogy ebben a folyamatban kulcsszerepe van a pontos kommunikációnak, akár egy kisebb projekt szintjén is – független attól, melyik kisebbségi csoportról van szó.

Erről beszélt mások mellett Deák Éva, a Parterns Hungary Alapítvány ügyvezető igazgatója, egy konkrét példán át bemutatva a kommunikáció fontosságát. A 2013-ban indult Romed-2 program keretében hét településen (Bag, Gyulaj, Jászfényszaru, Nagyecsed, Nyírbátor, Pécs, Szeged) igyekeznek segíteni hátrányos helyzetű romák munkaerő-piaci integrációját. A sikeres együttműködés érdekében fontos egy asztalhoz ültetni a munkába bevonni kívánt romáktól kezdve a partnercég tulajdonosán és HR-sén keresztül a település képviselőiig bezárólag minden érintett felet. Ez a párbeszéd elengedhetetlen a projekt sikeréhez – viszont a legtöbb esetben éppen az elhanyagolt, megromlott kisebbség-többség viszony okozta sajátos nehézségek miatt ezt a munkát csak jól képzett külső kommunikátorok, mediátorok képesek elvégezni.

Tovább az eredeti ciikkre

Forrás: REHABPORTAL