Érzi-érzi, mégsem gondol a cukorbetegségreHír | 2016.03.23.

Évekig sem veszik észre a betegek, hogy probléma lenne, ám a kór közben komoly károkat okoz.

A cukorbetegség korunk egyik népbetegsége, ami sajnos jóval több áldozatot szed, mint amennyit kellene. Ennek oka az, hogy sokszor évekig sem veszik észre a betegek, hogy probléma lenne, ám a kór közben a testükben komoly károkat okoz. A cukorbetegségről, tüneteiről, a vizsgálatokról és a kezelési lehetőségekről dr. Tänczer Tímea, a Budai Endokrinközpont diabetológusa beszélt.

Mennyi is a cukorbeteg?
Mint azt már említettük, a cukorbetegség igen sok embert érint. Hazánkban mintegy 700 000 diagnosztizált kettes típusú cukorbetegségben szenvedőről beszélhetünk, míg világviszonylatban a felnőtt lakosság 8,4%-át, több, mint 170 millió embert érint, a cukorbetegségben szenvedő száma 2025-re eléri a 330 milliót, az esetek 90 százaléka 2-es típusú cukorbeteg.

A számok már magukban is megdöbbentőek, ám hozzá kell tenni, hogy mivel a cukorbetegség tünetei jellemzően nem fájdalmasak, és a komoly következményekig nem is olyan ijesztőek, így nagyon sokan egyszerűen nem foglalkoznak vele. Ennek köszönhetően nagyjából minden diagnosztizált betegre jut egy olyan, akinél még nem állapították meg hivatalosan a kór meglétét. Azzal azonban, hogy a diagnózis elmarad, a következményekkel még számolni kell, ami súlyos esetben akár a beteg életét is követelheti.

A betegség
A cukorbetegségnek két formáját ismerjük. Az egyes típusú cukorbetegség oka nem teljesen tisztázott. A genetikai fogékonyság mellett, egyéb külső tényezők, fertőzések, valamint a D-vitamin hiány oki szerepét is feltételezik, autoimmun gyulladásos folyamatok hatására a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek pusztulása figyelhető meg, következményesen abszolút inzulin hiány kialakulásával. Az egyes típusú cukorbetegségben szenvedők a betegség kezdetétől inzulin adásra szorulnak.

A kettes típusú cukorbetegség kialakulásának hátterében az örökletes hajlam mellett ismert egyéb tényezők szerepe. Az elhízás, a testmozgás hiánya, a dohányzás, az alkoholfogyasztás valamint a nem optimális D-vitamin ellátottság is közrejátszik a kórkép korai megjelenésében. A betegség korai szakaszában döntően az inzulin hatás gyengülése, inzulin rezisztencia figyelhető meg, későbbiekben az inzulin elválasztás is károsodik. Mivel ennél a formánál van valamennyi inzulin a szervezetben, így kezdetben nincsenek tünetek, ezért a betegség felismerése késik.

Dr. Tänczer Tímea elmondta, hogy A betegek felénél, már a cukorbetegség felismerésekor észlelhetők az idült szövődmények, így a szemfenék-, az idegek- illetve a vese károsodás jelei, ezért kiemelten fontos a korai diagnózis az időben megkezdett életmód váltás és egyénre szabott kezelés bevezetése. A kezeletlen betegekben a kardiovaszkuláris betegségek, szívinfarktus, érszűkület, stroke előfordulása is lényegesen gyakoribb az egészségesekhez képest.

Tünetek
A cukorbetegségnek jellegzetes tünetei vannak, ám mire ezekkel szembesül a beteg, addigra sokszor a károk már visszafordíthatatlanok:
• állandó szomjúság
• fokozott vizeletürítés
• szájszárazság
• fertőzésre fogékonyság
• bőrviszketés
• látásromlás
• éjszakai lábikragörcs
• kéz- és lábzsibbadás
• hajlatokban bőrproblémák
• nőgyógyászati illetve urológiai fertőzések, gombás fertőzések

Kezelési lehetőségek
A lehető legfontosabb a cukorbetegség megelőzése, a fokozott rizikójú csoportokban életmódváltás, mediterrán típusú diéta bevezetése, a mozgásszegény életmód helyett rendszeres testmozgás beiktatása, hiszen így lehetőség van, a cukorbetegség elő állapotaiban is a betegség kialakulásának késleltetésére, irodalmi adatok alapján életmódváltással a betegség kialakulásának kockázata 50 százalékkal csökkenthető. A korai diagnózishoz a fokozott kockázatú egyének szűrése kiemelt jelentőségű, az éhomi vércukor vizsgálat, illetve a cukor terhelés (OGTT) elvégzésével.

A korai diagnózist követően a cukorbetegnek egyénre szabott kezelési rendszer alapján meghatározott mennyiségű és minőségű szénhidrátot tartalmazó diétát tanácsolunk, valamint sor kerülhet a haza kezelési ajánlásoknak megfelelően gyógyszeres kezelés bevezetésére.

A cukorbetegek gondozása, rendszeres kontroll vizsgálata nagy jelentőségű, mert a jó anyagcsere elérésével a betegség szövődményei megelőzhetőek, és ez a betegek életminőségét, és hosszú távú életkilátásait nagymértékben befolyásolja.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: WEBORVOS