Értelmi fogyatékossággal élők sikerei asztaliteniszbenHír | 2014.11.18.

Az asztaliteniszt mindenki szereti játszani. Ha felnőtt korunkban sajnos már nincs is módunk egy jó kis ütögetésre, egész biztos, hogy gyerekkorunkból kellemes emlékeket őrzünk a pingpongozásról. Az asztalitenisz népszerűségét jelzi, hogy az értelmi fogyatékos emberek is előszeretettel űzik ezt a sportágat. Dobi Zoltánnal, a Speciális Olimpia Szövetség Asztalitenisz szakágvezetőjével beszélgettünk.

- Az Önök szövetsége foglalkozik-e más fogyatékossággal élő sportolókkal, vagy csak az értelmi fogyatékossággal élőkkel?

- A Magyar Speciális Olimpia Szövetség az értelmi fogyatékkal élők számára biztosítja a versenyzési lehetőséget. Az enyhétől egészen a nagyon súlyosig. Természetesen a súlyos sérültek a sérülésüknek megfelelő sportágakban szerepelnek, illetve könnyített szabályokkal. Én, mint asztalitenisz szakágvezető természetesen elsősorban az asztaliteniszezőkkel foglalkozom.

Sokszor előfordul, hogy az értelmi fogyatékosság együtt jár egyéb, más jellegű sérüléssel is. Ez lehet mozgás, hallás, vagy egyéb sérültség. Ekkor magától értetődően a más fogyatékossággal élők is részt vehetnek versenyeinken.

- Egy értelmi sérült számára mik az asztalitenisz sport előnyei?

- Mint minden sport, az asztalitenisz is számos kedvező hatást fejt ki az értelmi fogyatékkal élőkre. A rendszeresség, a szabályok szerinti viselkedés éppúgy jellemformáló, mint a sportolói magatartás, az ellenfél tisztelete. Emellett még számos előnye van a sportnak csakúgy, mint az épek sportjában. A fogyatékkal élőknél azonban fokozottan jelentős a sikerélmény hatása. Nem csak jellemformáló, de erősíti az elfogadottság érzését, kiegyensúlyozottá tesz. Konkrétan az asztalitenisz számos előnnyel bír. Nem kíván feltétlenül komoly fizikai felkészültséget, súlyosabb sérültek is, és idős korban is művelhető. Következő versenyünkön Diósjenőn a legidősebb résztvevő 65 éves lesz.

- Elképzelhető, hogy egy tehetséges értelmi fogyatékkal élő jobb lehet az asztaliteniszben, mint egy ép? Tehát lehet-e a fogyatékosságnak előnye?

- Igen, előfordulhat, de nem jellemző. Versenyzőink többen játszanak az épek bajnokságában is, de egy két kiemelkedő sportolót kivéve inkább a második vonalban.

- Úgy tudom, az asztaliteniszben épek együtt játszhatnak párost fogyatékosokkal. Ez hogyan működik?

- Amikor az ép versenyző együtt játszik a sérült társával, azt egyesített versenyzésnek hívják. A társadalmi beilleszkedést is nagy mértékben segíti az egyesített versenyzés. Ezt az asztaliteniszbe más sportágak kedvező tapasztalatai után néhány éve vezették be. Azt jelenti, hogy egy fogyatékkal élő és egy ép versenyző (partner játékos) alkot egy párost. Együtt készülnek edzéseken, és együtt is indulnak a versenyeken. A partnerjátékos egyéniben nem indulhat. Legtöbbször a páros tagjai összebarátkoznak, edzésen, versenyen kívül is találkoznak, szabadidejük egy részét együtt töltik.

Forrás: REHAB BLOG