Egyedülálló hallókészüléket kapott egy nő SzegedenTanulmány | 2013.09.11.

Európában egyedülálló hallásjavító-műtétet hajtottak végre kedden a Szegedi Tudományegyetem fül-orr-gégészeti és fej-nyaksebészeti klinikáján. Az új megoldás elsősorban azokon a pácienseken segíthet, akiknél nem váltak be a hagyományos hallókészülékek – közölte Rovó László professzor.

A műtétet egy 74 esztendős nőn elvégző szakember elmondta, a kontinensen először ültettek be olyan, koponyacsontba ágyazott hallókészüléket, amely bőrrel teljesen fedett mágneses dokkoló egységgel kapcsolódik a külső beszédprocesszorhoz. Az eljárásnak köszönhetően nincs szükség a bőrön átnyúló rögzítő kapocsra, így a hallásjavító eszköz kívülről lényegében észrevehetetlen – magyarázta a tanszékvezető egyetemi tanár, hozzátéve, hogy az eszköz használata így kényelmesebb például úszás vagy fürdés közben is.

A csontba ágyazott hallókészülékek olyan pácienseknél alkalmazhatók, akiknél a belsőfül ép, ám valamilyen okból a hangrezgések nem jutnak el oda. A beültetett eszköz a koponyacsonton keresztül továbbítja a belsőfülbe a mechanikus rezgéseket. Az új berendezés része annak a fejlesztési folyamatnak, amelynek célja, hogy előbb utóbb valamennyi hallásjavító eszközt a bőr alá beültetve, rejtve lehessen használni – fogalmazott a professzor.

Terman Tibor, az eszközt forgalmazó Amplifon Magyarország ügyvezető igazgatója elmondta, a mágneses dokkoló egységgel ellátott hallókészülék a jövő év elején kerül kereskedelmi forgalomba, de a világ néhány kiválasztott klinikáján már alkalmazzák.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: INDEX