Braille-bizottság felhívása a Braille-rövidírásrólHír | 2015.03.01.

Az elmúlt 10 évben felmerült az igény egy, az úgynevezett kis rövidírásnál hatékonyabb rövidírás megalkotására. Ezért a Braille-bizottság 2012-ben elkezdte megvizsgálni, hogy lehet-e még nagyobb rövidítési képességet elérni a rövidírásban. Egy kibővített rendszer ugyanis gyorsíthatná az olvasást, és spórolást idézne elő a nyomtatás terén, mivel ugyanannyi információ kevesebb helyet foglalna el. Ennek a munkának eredményeként a Braille-bizottság 31 új jelet alkotott, az MTA Nyelvtudományi Intézete közreműködésével (lásd lentebb a „Hogyan készültek el az új jelek?" című tájékoztatót).

Az MVGYOSZ Országos Elnöksége januári ülésén a bizottság felkérte az elnökséget, vizsgálják meg, hogy valamilyen módon használhatnánk-e ezeket a jeleket a magyar pontírásban. Az elnökség úgy határozott, hogy megismerteti a tagokkal az új jeleket, és megkéri őket, írják le véleményüket azokról. Ezért kérjük Önöket, hogy olvassák el a tervezetet, és válaszoljanak a felhívás végén szereplő kérdésekre.

Hogyan készültek el az új jelek?

A kis rövidírás kiegészítéseként javasolt 31 jel az MTA Nyelvtudományi Intézete közreműködésével, az intézet és az MVGYOSZ között fennálló együttműködési megállapodás keretében született, a magyar nyelv gyakorisági viszonyai, illetve a Braille-bizottság által megadott szempontok alapján.

A munka során két tényt kellett meghatároznunk: Az egyik, hogy mit rövidítsünk, a másik, hogy azt mire rövidítsük. Azaz meg kellett határozni, hogy mely nyelvi elemeket rövidítsük, és meg kellett határozni az azokhoz rendelt rövidítéseket.

A 2012 óta folyó közös projektben a munka jelentős részét számítógépes program segítségével végeztük. Az MTA munkatársa, Sass Bálint által készített szoftver a magyar nyelv gyakorisági adatai alapján automatikusan meghatározta az optimális rövidítendő elemeket. Ezek a lehető leggyakoribb (és lehető leghosszabb) szavak lettek. A konkrét rövidítéseket a jó olvashatóságot és felismerhetőséget szem előtt tartva a Braille-bizottság határozta meg. A szoftver ebben a lépésben ott segített, hogy a rövidítésjelöltek közül megadta, hogy melyik a leghatékonyabb. (A rend szót például nem lehet re alakban rövidíteni, mert utóbbi túl gyakori elem a magyarban.)

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: BACSVAKOK