Botton, a fogyatékkal élők falujaHír | 2014.02.12.

Az emberek legtöbbször becsukják a szemüket, és úgy tesznek, mintha nem lennének körülöttük fogyatékkal élők. Pedig miért ne fogadhatnánk el őket is a társadalom aktív résztvevőiként? Bottont, a Camphill mozgalom által létrehozott közösséget, „Nagy-Britannia legfurcsább falujaként” emlegetik, itt ugyanis értelmi fogyatékosok élnek és dolgoznak.

Botton, Észak-Yorkshire-ben, Nagy-Britanniában, található. (Bottonról kevés magyar nyelvű forrás tesz említést, ezek közül a legtöbb információhoz egy pszichológus blogbejegyzéséből juthattak hozzá.) A falut 1955-ben hozták létre, jelenleg 130 értelmi fogyatékos és 150 gondozó él itt.

Az itt lakó értelmi fogyatékosok házasodhatnak, vállalhatnak gyereket és dolgozhatnak is (felügyelettel), mindegyikük végez valamilyen tevékenységet. Botton önellátásra törekszik. A falu egy része Észak-Yorkshire nemzeti parkján helyezkedik el, itt 5 biofarm működik 225 hektáron, illetve termesztenek gyógynövényeket is.

Botton péksége kenyeret, zsömlét, pizzát és különféle süteményeket, húsfeldolgozó üzeme kolbászt, hamburgerhúst, szalonnát és füstölt sonkát készít. A tejcsarnok hetente 2000 liter tejet dolgoz fel, különféle sajtokat (pl.: gouda, cheddar, brie), natúr joghurtot és túrót állít elő. Ezen kívül az értelmi fogyatékosok gyümölcsleveket, lekvárokat valamint fajátékokat és bútorokat is készítenek. A termékek egy részét elosszák egymás között, többit eladják. A faluban a fogyatékkal élő emberek nem használnak pénzt, a vásárolt dolgok feljegyzésre kerülnek, és a hónap végén a gondozók fizetik ki ezeket.

Bottonban a munka mellett az oktatás, illetve a szociális és kulturális tevékenységek is fontos szerepet kapnak. Hetente rendeznek szabadidős tevékenységeket, kirándulásokat, esti tanfolyamokat. Botton kapcsolatban áll más Camphill közösségekkel is, így a fogyatékkal élőknek lehetőségük van új barátokat szerezni. A faluban Waldorf iskola működik.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: ERDEKESVILAGUNK.BLOG.HU