Bliss Alapítvány- kimondani a kimondhatatlantHír | 2013.12.13.

 A Bliss Alapítvány 1993-ban létrehozta azt a Segítő Kommunikációs Központot, ami  Budapest XI. kerületében működik és célja, hogy segítse mindazokat az embereket, akik valamilyen agyi sérülés miatt nehezen, vagy nem képesek beszélni. A Központ tevékenységéről dr. Kálmán Zsófia gyermekgyógyász főorvossal beszélgettünk.

- Melyek azok a legjellemzőbb betegségek, állapotok, amelyekben Önök elsősorban segíteni tudnak?

- A Segítő Kommunikációs Központhoz, az SKMK-hoz azok az emberek fordulnak, akiknél szülési agyi károsodás, baleset vagy értelmi akadályozottság miatt beszédzavart is eredményező, súlyos fogyatékosság alakult ki. Közülük klasszikusan a szülési agyi károsodott személyek tudják a legjobban hasznosítani az augmentatív és alternatív kommunikációs módszereket (AAK: az érthető beszéd pótlására szolgáló kommunikációs rendszerek csoportja), tehát azok, akiknek igen súlyos mozgásállapotuk mellett jók az intellektuális képességeik.

Náluk igen nagy a különbség a kommunikációs igényeik és lehetőségeik között, s ezt a távolságot hivatott csökkenteni az AAK. Mellettük egyre több a volt, extrém éretlenül világrajött koraszülött s a genetikai eredetű fejlődési rendellenességgel élő gyermek. Néha balesetesek is megfordulnak, s természetesen olyanok is, akiknél nem ismert a súlyos állapot oka.

- Elmagyarázná, mit jelent  a gyakorlatban az augmentatív és alternatív kommunikációs módszer?

- Olyan kiegészítő kommunikációs eszközöket használunk, olyan technikákra tanítjuk meg a hozzánk fordulókat, amelyek segítségével az, aki beszéddel nem képes gondolatait, érzéseit, kívánságait kifejezni, egyéb csatornákon megteheti ezt. Fontos hangsúlyozni, hogy ezek az emberek tökéletesen értik a hozzájuk intézett beszédet, csak válaszadásra képtelenek a saját beszédcsatornájuk működésképtelensége miatt.

Forrás: REHAB BLOG