Bevált otthoni praktikák fájós ízületekreHír | 2015.02.27.

Hogy mikor, mi tesz jót az ízületeknek, ahhoz ismerni kell, mitől fájnak, és milyen állapotban vannak. Az időszakos gyulladásos fájdalom más kezelést igényel, mint a kopás miatt fennálló, tartós fájdalmak: egyszer a jegelést, másszor épp meleget.

Különböző bántalmak és tilalmak

Míg a fellobbanó, gyulladásos fájdalmak idején a hűsítő pakolás használ, és tilos a mozgatás, addig a nem gyulladt, de sajgó, berozsdásodott ízületeket enyhe meleghatás után lehet legjobban mozgásra bírni. Tudni kell tehát, mit érez az ízület, és nem érdemes mellőzni az orvosi kivizsgálást, nehogy pont az ellenkezőjét tegyük, mint amire ízületeinknek szüksége volna. Ez az otthoni praktikák alkalmazására is igaz. Óvatosan persze lehet próbálkozni ezzel-azzal, mert mindenki maga érzi, mikor mi tesz jót tagjainak, de vaktában és erőteljesen mégsem illik beavatkozni.

Ami fekszik, nyugszik!?

Gondoskodjunk olyan ágyról, amiből nem fájós háttal kelünk föl. Legyen lapos és viszonylag kemény. Tévhit, hogy éjszakára a kemény matrac szolgálná leginkább a hát és a gerinc egészségét. A közepes keménység az optimális, ezen fekve fáj legkevésbé másnap reggel a derék, a hát, a vállak és a nyak területe. Ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek ugyanolyan kemény ágyon esik jól az alvás. Az az aranyszabály, hogy minél nehezebb emberről van szó, annál keményebb matracra van szüksége, hogy alvás közben ne süppedjen be az ágyba, gerince megfelelő, egyenes tartásban pihenhessen és lazulhasson el. A vállak és karok szintén nyugodtan pihenjenek a törzs mellett, hogy a vállizmok is ellazulhassanak. Ha a hát görbe, domború, és nem ideális az ágy, a vállakat és karokat lapos kispárnán nyugtathatjuk. A fejpárna is lapos legyen, hogy a nyak pontosan a gerinc folytatásaként nyúljon el rajta, ne lógjon, vagy legyen magasabban. A felkelés mindig oldalfekvésből történjék. Lehetőleg ne aludjunk huzamosabb ideig háton. Kifejezetten tartásjavító viszont a hason fekvés.

Még ülni sem tudunk!

Ha csak kényelmetlennek érezzük testtartásunkat, már oda kell figyelnünk, változtatni kell. Szokott fészkelődni ülés közben? Nem? Az baj, de talán még nem késő. Cserélje le kényelmetlen székeit! Nem biztos, hogy a drága szék a jó. Az számít, hogy hosszú távon is tud-e kényelmesen, egyenes testtartásban ülni rajta: azaz talpak a földön, a térdek derékszögnél kicsit tompább szögben, a hát egyenes. Az asztal inkább legyen egy kicsit magasabb, mint alacsony. Pihenéskor egyenes háttal tudjunk hátradőlni az ülőalkalmatosságon. Görnyedni tilos! Ha a széktámla kényelmetlen, a derekat megtámasztó párna egyszerű és olcsó megoldás. Amikor kényelmesen elnyúlva, a lábakat feltéve akarunk ülni, a hát akkor is legyen egyenes. Ne csavarjuk ki a törzset, ne legyen a csípő hosszabb ideig ferde helyzetben. Ha belefáradtunk az ülésbe, néha fel kell állni, kicsit mozogni, hogy ne merevedjünk egészségtelen testtartásba a fáradtság miatt, vagy ha tehetjük, inkább feküdjünk le, minthogy nyakatekert pózokban próbálkozzunk ülve maradni.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: HÁZIPATIKA