Beültethető hallásjavító segédeszközökTanulmány | 2015.03.19.

Van, amikor nem elég egy fül mögé, diszkréten elhelyezhető hallókészülék, ilyenkor műtéti úton behelyezhető implantátumokra, hallásrendszerekre van szükség. Ezek segítségével a súlyos hallásproblémával élő páciensek is képesek lesznek a jó minőségű hallásra és beszédértésre.

Jó hír, hogy ma már súlyos hallásvesztéssel sem kell lemondanunk arról, hogy tökéletesen halljuk, mi zajlik körülöttünk. Kézenfekvő megoldás lehet a cochleáris implantátum, amely akár azokon is segíthet, akik egyáltalán nem hallanak. Egy másik lehetőségként a Baha rendszer jöhet szóba, főleg olyanoknál, akik csak az egyik oldalról nem hallanak. De nézzük, mit tudnak ezek a segédeszközök, mikor és kiknek ajánlottak leginkább.

Cochleáris implantátum

Ahhoz, hogy megértsük, hogyan is működnek ezek az implantátumok, érdemes felidézni, hogyan is működik a természetes hallás.

Az emberi fül három részből áll: külső, közép és belső fül. E három rész együttes tevékenységéből jutnak el a hangok az agyba. Természetes hallásnál a külső fül összegyűjti a hangokat majd a hallójáraton keresztül a dobhártyához továbbítja. A hanghullámok megrezegtetik a dobhártyát, majd ezek a rezgések mozgásba hozzák a csigán belül elhelyezkedő apró szőrsejteket. A szőrsejtek elnyelik a mozgást, majd elektromos impulzusokká alakítják, ezeket a hallóidegrostokhoz, majd az agyba továbbítják.

A cochleáris implantátum a súlyos vagy nagyon súlyos szenzori-neurális halláscsökkenésben, illetve idegi alapú siketségben szenvedőknek jelent segítséget. Az implantátum két részből áll: a cochleáris implantátumnak nevezett belső és a beszédprocesszorként emlegetett külső részből. Ez utóbbi két kisméretű mikrofon segítségével gyűjti össze a hangokat, majd ezeket digitális jelekké alakítja, és a jelátvivőhöz, a közvetítő tekercshez továbbítja. A jelátvivő a bőrön keresztül a jeleket a belső implantátumhoz jutatja - ez a kódolt jeleket elektromos energiává alakítja, majd továbbítja az elektródáknak. Az elektródák a szőrsejtek megkerülésével közvetlenül ingerlik a hallóideget és továbbítják a jeleket az agyba, amely a jeleket hangként értelmezi.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: HÁZIPATIKA