Az első vakon írt magyar iOS alkalmazás - Talking Book ReaderHír | 2014.06.16.

Az iOS-fejlesztő egyrészt azért különleges, mert születése óta vak. Másrészt azért, mert ezt nem tartja sokra, és nem is szereti, ha szóba hozzák. Pár napja pedig megjelent az első iOS-alkalmazása Talking Book Reader néven. Ez egy olyan felolvasó, ami képes txt-ben mentett szövegeket, könyveket felolvasni, beállítható gyorsasággal, sok nyelven.

Interjú Zsolttal, Tamással és Robival, akik összehozták az appot.

Hogyan jutott eszedbe az app ötlete?

Zs.: Bennem merült fel az igény rá. Bár látássérült vagyok, szabadidőmben nagyon sokat olvasok. Egyrészt olyan alkalmazást szerettem volna használni, amivel bárhol, bármikor lehet olvasni. Ez azt jelenti, hogy akár egy hosszú vonatúton, de akár akkor is, ha csak 15 percem akad az olvasásra, miközben egy járművel egyik pontból elérek a másikba.

Szintén fontos kritérium volt, hogy az alkalmazás használata legyen nagyon egyszerű, végezzen el minden olyan feladatot, ami maximálisan a felhasználók kényelmét szolgálja, így csak a könyvre lehet koncentrálni.

Mivel fellelhetőek olyan írások az interneten, amik szerint a hangoskönyvek elterjedése növekedésnek indult, szerettem volna ezt kihasználni, így nem csupán a látássérültekre gondoltam, mint célközönségre, amikor a terveken dolgoztam.

Miért más vagy jobb ez az olvasó, mint a most elérhetőek?

Zs.: Ez nem egy klasszikus értelemben vett könyvolvasó, mint például az iBooks alkalmazás. Nem az a feladata, hogy megjelenítse a könyvet, és lapozható vagy görgethető módon tegye lehetővé az olvasást.

Az alkalmazásom ehelyett jelenleg a szöveges, txt fájlok olvasását teszi lehetővé úgy, mintha azok hangoskönyvek lennének. A felhasználó képes vezérelni az alkalmazást csupán a fülhallgató távirányítójával, így nem kell elővennie a készüléket a zsebéből. Mivel azonban szükség lehet arra, hogy a felhasználó lássa is azt, amit olvas, az éppen olvasott szövegrész megjelenik az alkalmazás megfelelő képernyőjén. Így segítséget nyújthat olyanoknak, akik olvasási nehézségekkel küzdenek, de akár egyetemistáknak is, akiknek a vizsgáikra történő felkészülés során száraz, csupán szöveges információkkal teli hosszú anyagokat kell bemagolniuk, hiszen az alkalmazásom felolvassa nekik az anyagot, nem kell a szemüket órákon át fárasztani az olvasással. Azok pedig, akik autóban, vezetés közben kívánnak olvasni, s eddig hangoskönyveket hallgattak CD-lemezekről, mostantól elég, ha összekapcsolják készüléküket a jármű beépített hangrendszerével, és máris kezdődhet az olvasás.

Sikerült egy nagyon könnyen kezelhető felhasználói felületet megalkotni. Már a tervezéskor igyekeztem figyelni arra, hogy az alkalmazás használata minél magától értetődőbb legyen, és kövesse a való élet helyzeteit.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: APPLEBLOG