Az éjszaka mindenkié! Vagy mégsem? De mégis!Hír | 2015.11.03.

A Fehér Paradicsom Klubot a kezesetektől fogva támogatom.  Fontosnak tartom, hogy a közvélemény számára is világossá váljon, igen a fogyatékossággal élő emberek is jól érezhetik magukat, és egy –egy, vagy akár több görbe estét is csaphatnak.  És bármilyen hietlen képesek még „bebaszni” is, ahogy azt a rendezvényhez kapcsolód kerekasztal beszélgetésen is halottuk. 

A kezdeményezés szervezői az első perctől kezdve vágták a témát abból a szempontból, hogy ma már az akadálymentesítés sokkal többet jelent egy akadálymentes WC-nél, vagy egy rámpánál. Emellett programjaik során mindent megtettetek annak érdekében, hogy azok valóban mindenki számára és minden szempontból hozzáférhetőek és akadálymentesek legyenek. Így volt: pontírásos étlap. A pontírás közismert nevén Braille –írás, és amit egyként sokan tévesen ejtenek brejnek, vagy bréjnek, de megfelelő kiejtése a bráj.

A rendezvénysorozathoz kapcsolódóan volt audió –narrációs előadás.  De biztos sokak még nem hallottak erről. Röviden összefogva az   audió-narrációs szolgáltatás a látássérült – gyengénlátó, aliglátó illetve vak emberek számára teszi a színházi előadást élvezhetővé egy narrátor segítségével, aki lényegre törően, érthetően és élvezhető módon közvetíti a színpad és a nézőtér között a vizuális üzeneteket.

Az egyenlő esélyű hozzáférés érdekében volt hangos-meghívó és könnyen érthető meghívó.  Hoppá, itt azt hiszem, van egy- két újabb fogalom, amit, ha nem tévedek, csak kevesen ismernek.  Segítek! Közérthetően az egyenlő esélyű hozzáférést úgy jellemezném, hogy minden fogyatékossággal élő embernek joga van bejutni egy épületbe, illetve bármilyen szolgálatához és információhoz hozzájutnia, amihez csak szeretne. És nem szabad, hogy a fogyatékossága ennek gátja legyen. A gyakorlatban, tehát nagyon fontosnak tartom, hogy minden írott információt próbáljuk meg halhatóvá tenni, illetve fordítva. Továbbá természetesen, azt is, hogy egy épületbe való bejutás, ne lehessen gond!

És, akkor még van egy fogalom, amely úgy érzem, magyarázatra szorulnak. Ez a könnyen érthető kommunikáció: vannak olyan emberek, akik számára az olvasás, a szóbeli kommunikáció, illetve annak megértése, értelmezése nehéz feladat. A könnyen érthető kommunikáció mindenki számára érthető nyelvezet. Egyszerű, konkrét szavakat használ, ennek ellenére nem módosít a tartalmon. Az információt elérhetővé teszi olyanok számára, akiknek megértési nehézségeik vannak.  Erre szoktam azt mondani, hogy milyen jó lenne, ha mindenki számra könnyen érthető kommunikációval megírva érzenének a hivatalos levelei az egyes szolgálatoktól stb. Akkor talán nem kellene az ügyfélszolgátokon napokig sorban állunk, hogy elintézzünk, megértsünk valamit, amit amúgy leírva megkaptunk, csak ugye az átlagember idegességével nem is értjük, mit is akarnak tőlünk eme hivatalos nyelven. Tehát, ez a könnyen érthető kommunikáció nem is lenne rossz, úgy a hétköznapjaikban? Mit gondoltok?

Tovább a teljes cikkre

Forrás: PARASPORTPRESS.BLOG.HU