Az állatterápiás módszerek hatása a fogyatékkal élő személyekreHír | 2016.05.31.

Többféle elnevezést használtak az állatokkal végzett gyógyító tevékenység jelölésére, az 1980-as évektől. A mai terminológia szerint a legszélesebb körben elfogadott: animal- assisted therapy (AAT) és animal-assisted activities (AAA).

Az állat-asszisztált aktivitás definíció szerint olyan tevékenység, amelyet szakemberek vagy laikusok állatok segítségével folytatnak, és felüdülési, terápiás vagy nevelési haszonnal járva növelik az ebben résztvevők életminőségét. Nincs jelen szakember a látogatás ideje alatt, nem határoznak meg célokat és a fejlődést sem követik nyomon. Az állat-asszisztált terápia olyan célorientált beavatkozás, melynek során egy bizonyos kritériumot teljesítő állat (leggyakrabban kutya, macska, de lehet bármilyen szelíd emlős vagy akár hüllő is) jelenléte, aktivitása a terápiás program része.

A terápiás és fejlesztő foglalkozások során sikerrel alkalmaztak kutyát értelmi fogyatékos felnőtteknél csakúgy, mint súlyos tanulási problémákkal küzdő gyermekeknél. Az eredmények azt mutatták, hogy a kutya elősegítette a fogyatékos személyek figyelmének a fejlesztő feladatra történő fókuszálását, s a terapeutával való intenzívebb együttműködésre motiválta őket.

Tovább a teljes cikkre

Forrás: LÉPÉSELŐNY.HU