Átütő kísérleti siker a bénulás kezelésébenTanulmány | 2013.02.23.

Néhány hét kezelés után újra járnak, sőt ugrálnak és futnak azok a laboratóriumi patkányok, amelyek kísérletesen előidézett súlyos gerincsérülés nyomán mind a négy végtagjukra lebénultak. A módszert hamarosan embereken is kipróbálhatják.

A svájci École Polytechnique Fédérale de Lausanne kutatói Grégoire Courtine vezetésével olyan módszert dolgoztak ki, amely a sérült gerincvelő kémiai és elektromos serkentésével visszaadja a gerincsérült állatoknak az akaratlagos és koordinált mozgás képességét. Az eljárás a gerincvelő saját természetes "intelligenciáját" - az alapvető mozgásokat szervező képességét - és önhelyreállító kapacitását is kihasználja. Az eredményeket Courtine-ék először tavaly júniusban adták hírül a Science hasábjain, de a rangos folyóiratot kiadó American Association for the Advancement of Science (AAAS) idei konferenciáján már az emberi kipróbálás felé tett első lépéseket vázolták fel.

Futott a pár hete még béna patkány

A kutatás, amely öt évvel ezelőtt a Zürichi Egyetemen vette kezdetét, jelentősen hozzájárult a központi idegrendszerről alkotott tudományos kép pontosításához, és egyben komoly reményt ébreszt az iránt, hogy a gerincsérüléstől lebénult emberek egyszer visszanyerhetik mozgásképességüket. Ha a kísérletekben megfigyelt idegsejt-regeneráció emberekben is hasonlóan zajlik majd, mint a patkányokban, a kerekes szék elhagyása nem csupán álom lesz többé a gerincsérültek számára. A kísérletekben a gerincvelő kémiai és elektromos ingerlése, valamint egy robot irányította külső tartószerkezet segítségével a pár héttel azelőtt még teljesen béna patkányok nemcsak önálló járómozdulatokat kezdeményeztek, de futni, lépcsőt mászni is próbáltak, és kikerülték az eléjük helyezett akadályokat.

Tovább a teljes cikkre

Forrás: MEOSZ