Agyi implantátum jelzi előre az epilepsziás rohamotTanulmány | 2013.05.04.

Agyi implantátum segíthet az epilepsziás rohamok előrejelzésében - derült ki a témában világelsőnek számító tanulmányból. A seattle-i NeuroVista cég által kifejlesztett szerkezet a koponya és az agy felszíne közé ültetve figyeli az agy elektromos aktivitását. A szakemberek a Melbourne-i Egyetemen dolgozó Mark Cookkal és csapatával együttműködve fejlesztettek ki egy második, a mellkas alá beültethető készüléket, amely egy kézi szerkezet felé továbbítja az adatokat. A műszer különböző fényekkel figyelmezteti a pácienst a görcsroham pár órán belüli előfordulásának magas, mérsékelt vagy alacsony kockázatára.

A tanulmány tizenöt ember bevonásával készült. A 20 és 62 éves kor közötti résztvevők mindegyike epilepsziával küzdött és havonta 2-12 rohamot élt át. A vizsgálat első hónapjai csupán a résztvevők agyi aktivitásának megfigyelésével teltek, hogy a kutatók személyre szabott algoritmusokat készíthessenek a páciensek rohamainak előrejelzéséhez.

Mindössze nyolc résztvevő esetében sikerült eljutni abba a fázisba, ahol a készülék száz százalékban működött, és állandóan informálta használóját a rohamok előfordulásának kockázatáról. Ezen páciensek esetében a műszer 56-100 százalék közötti hatékonysággal működött - adta hírül a BBC News.

Ha sikerül bebizonyítani a készülék hatékonyságát, az segíthetne kivédeni az epilepszia kiszámíthatatlan természetét. Mindez megváltoztathatná a betegség kezelésének módját, a rövid távú terápiák anélkül lehetnek hatékonyak, hogy olyan hosszú távú problémáknak tennék ki a pácienseket, mint amelyeket a jelenleg elérhető kezelések okoznak.

A becslések szerint az epilepszia mintegy 50 millió embert érint világszerte. Az agy egy részének rendellenes működése okozza a rohamokat, amelyek önkéntelen rángással járnak. Cook reményei szerint a jövőben nagyobb klinikai vizsgálatokkal is sikerül alátámasztani a mostani eredményeket.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: INDEX