A pánikrohamok kezelési lehetőségeiTanulmány | 2013.09.21.

A pánikbetegség hátrányosan befolyásolhatja a beteg életének csaknem minden területét, ezért kezelésre szorul. A visszatérő rohamoktól való félelem elkerülő magatartáshoz, akár fóbiák kialakulásához vezethet.

Az érintett elkerüli a legtöbb ember által normálisnak tartott helyzeteket, így például a bevásárlóközpontba való menést, illetve a ház elhagyását egyedül. Elkezdhet félni a félelemtől.

Gyermekeknél a pánikrohamok megzavarják a normális pszichés fejlődést, gátolják a gyerek szocializációját és visszavetik az iskolai munkát. A gyerekek és a tinédzserek például kerülhetik az iskolát és esetleg nem lesznek hajlandóak elhagyni a házat a pánikrohamtól való félelmükben. A pánikbetegség fóbiákhoz és más szorongásos társbetegségekhez vezethet, továbbá fokozza a depresszió, az öngyilkosság, az alkohol- és kábítószerfüggés kockázatát is.

Hogyan kezelhető a pánikbetegség?

A pánikbetegség kezelése általában hosszan tartó, de hatékony. A kilátások jók, idővel a normális napi tevékenységek újrakezdhetők. Az alábbi kezelési módok állnak rendelkezésre.

Gyógyszeres kezelés. A szorongás csökkentésére és a pánikrohamok megelőzésére orvosabenzodiazepin típusú nyugtatót javasolhat, elsősorban alprazolam jön szóba, amely önmagában is elég lehet, de jól kombinálható más gyógyszerekkel.

A modern (nagypotenciálú) benzodiazepinek kisebb mértékű hozzászokást okoznak és azt is hosszabb idő alatt, mint a régebbiek. Mi több, pánikbetegség kezelése során vállalható a nagypotenciálú benzodiazepinektől való pszichés és szomatikus függés, éppúgy, mint ahogy magasvérnyomás kezelésekor is vállaljuk a vérnyomáscsökkentőktől való szomatikus függőséget.

Tovább az eredeti cikkre

Forrás: REHABPORTAL