Január 23-án megjelent a Nemzeti Foglalkoztatási szolgálat tájékoztatója a munka.hu honlapon a rehabilitációs hozzájárulás 2013-as évre vonatkozó szabályairól. A rehabilitáció hozzájárulás főbb paraméterei (összege, a kvóta mértéke, statisztikai létszám számítási módja, stb.) nem változtak, azonban a hozzájárulás kiváltására feljogosító munkavállalói kör az átmeneti jogszabályok kivezetése miatt kissé szűkül.
A legfontosabb változások:
A súlyos hallássérültnek, értelmi fogyatékosnak, valamint súlyos mozgáskorlátozottnak minősülő, össz-szervezeti minősítéssel nem rendelkező, és fogyatékossági támogatásban nem részesülő személy 2013. január 1-től nem tekinthető a foglalkoztatási kötelezettség tekintetében megváltozott munkaképességűnek.
Az Mmtv. 38. § (2) bekezdés alapján lehetőség van azonban arra, hogy az érintettek hatósági bizonyítványt kérjenek egészségi állapotukról. A kérelmet az illetékes megyei kormányhivatal Rehabilitációs Szakigazgatási Szervénél (RSZSZ) kell benyújtani. Ha a hatósági bizonyítvány legfeljebb 60% egészségi állapotot igazol, a fogyatékos munkavállaló továbbra is figyelembe vehető a foglalkoztatási kötelezettség teljesítésében.
Az átmeneti szabályok kivezetése miatt bonyolódik, hogy ki számít a rehabilitációs hozzájárulás kiváltása szempontjából megváltozott munkaképességűnek:
A fő szabály nem változott:
Az Mmtv. 23. és 24. §-ainak alkalmazásában, a kvóta teljesítésének szempontjából megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni azt a személyt,
a) akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű (Mmtv. 2. § (1) bekezdés);
b) aki legalább 40% egészségkárosodással rendelkezik;
c) akinek a munkaképesség csökkenése legalább 50%;
d) aki fogyatékossági támogatásban vagy
e) vakok személyi járadékában részesülés,
és a munkaszerződése szerinti napi munkaideje a négy órát eléri.
A beszámítás a megváltozott munkaképességet igazoló szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás időbeli hatálya alatt lehetséges.
Ugyanakkor: Az előjegyzett felülvizsgálati időpont nem lejárat, a jelenlegi gyakorlat szerint a soros felülvizsgálat hónapokat, lehet, hogy egy évet csúszik, ezalatt a korábbi igazolás tulajdonosa egészségkárosodásának mértékét teljes értékűen igazolja.
Forrás: FRTT