A jól kezelt magasvérnyomás is agyvérzésveszélyesHír | 2015.06.07.

A sikeresen kezelt hipertóniások esetében is megnövekedett az agyvérzés kockázata, minél több szert kap az illető, annál inkább. A háromféle gyógyszerrel kezeltek esetében a kockázatnövekedés két és félszeres.

A kezeletlen magas vérnyomás szívbetegséghez és agyvérzéshez vezethet, azonban, mint azt a Strokecímű szaklap tanulmánya kimutatja, sikeresen kezelt hipertónia (azaz amikor a páciens szisztolés vérnyomásértéke a protokollban előírt szinten van) esetében is megnő a stroke kialakulásának veszélye (Is Blood Pressure Control for Stroke Prevention the Correct Goal? - The Lost Opportunity of Preventing Hypertension).George Howard és munkatársai, a tanulmány szerzői szerint mindez arra hívja fel a figyelmet, hogy minden erőnkkel a magas vérnyomás megelőzésére kell törekednünk, nem elégséges stratégia, ha megvárjuk, amíg kialakul a hipertónia, majd azt kezeljük.

A vizsgálat során az Egyesült Államokbeli kutatók 26.785 beteget (45 évesnél idősebbek) követtek 6,3 éven át. Kezdetben 12.327 beteg hipertóniája volt megfelelően kezelve, azaz volt az American Heart Association által előírt 140 Hgmm-es célérték alatt a szisztolés vérnyomás. Az utánkövetés alatt 820-an szenvedtek el agyvérzést, és mint kiderült, minél nehezebb volt a vérnyomást kontrollálni, a stroke kockázata annál nagyobb volt, még akkor is, ha a kezelés sikeres volt. Minden egyes újabb fajta antihipertenzív medikáció bevezetése kapcsán 33%-kal nőtt meg a stroke-kockázat. A normotenzív emberekhez képest a stroke kockázata 2,5-szer nagyobb azoknak a hipertóniás betegeknek az esetében, akik vérnyomása három vagy több gyógyszer révén van a normális tartományban.

Azok, akik egyféle antihipertenzív medikációban részesülnek, és szisztolés vérnyomásértékük 120 Hgmm alatti, 42%-kal nagyobb eséllyel szenvednek el agyvérzést, mint azok, akik vérnyomása gyógyszerek nélkül van ugyanezen a szinten. Kétféle gyógyszer esetén a stroke-kockázat 1,6-szoros. Minden egyes újabb medikáció használata esetén 15%-kal nő a kockázat.

Tovább a teljes cikkre

Forrás: MEDICAL ONLINE