10 dolog, amivel idős korodban is megtarthatod az egészségedSzakmai cikk | 2016.08.29.

Az öregség nem jelent egyet a betegséggel, de ahhoz, hogy a korral járó problémák minél később, vagy jó esetben egyáltalán ne jelenjenek meg, sokat kell tenni magunknak is, és segíteni kell ebben idős hozzátartozóinkat. Az alábbiakban a hét legfontosabb egészségmegőrző tippet gyűjtöttük össze.



Idősen is maradhatsz fitt, élettel teli és egészséges – de csak keveseknek adatik meg, hogy energiaráfordítás nélkül elérjék ezt. Maradj aktív, ha őrizni szeretnéd az egészséged, és támogasd a környezetedben élő időseket abban, hogy tevékeny részesei legyenek a közösségnek, és teljességében élhessék életüket öreg napjaikban is!

1. Hagyj fel a káros szenvedélyekkel 

A különféle rossz szenvedélyek egyre kártékonyabbá válnak, ahogy öregszik és gyengül a szervezet – arról nem is beszélve, hogy a legtöbbjük költséges mulatság is, és elvonja a pénzt a sokkal egészségesebb időtöltésektől. A dohányzás és az alkohol fogyasztása ma a leggyakoribb „népszokások” közé tartozik hazánkban, és ezek a passziók idős korra tucatnyi irányból támadják meg az egészséget: ártanak az ereknek, a szívnek, a gyomornak, az idegrendszernek, elhízásra és rossz táplálkozásra hajlamosítanak és rombolják a szellemi képességeket. A legtöbb betegség – legyen az akár daganatos vagy más típusú baj – kapcsolatban áll a káros szenvedélyekkel és a helytelen életmóddal –, ezért ha ezeket kikapcsoljuk az életünkből, sokkal nagyobb eséllyel maradunk tovább egészségesek. Ideális esetben nem időskorban kell ezeket elhagyni, hanem még fiatalon – sőt jobb rá sem szokni! –, de ötven felett és a nyugdíjaskort elérve már mindenképpen tanácsos lemondani róluk! 

2. Egyél kevesebbet 

A túlsúly az idősödő szervezet egyik legnagyobb ellensége: már negyven felett hanyatlásnak indul a vázrendszerünk, csökken a csontsűrűség és gyengülnek az izmok, ami azt jelenti, hogy egyre kevesebb teher cipelésére alkalmas a test. Emellett számos más probléma forrása is az elhízás: a májbetegségek, gyomorpanaszok, keringési rendellenességek nagy része ide vezethető vissza. A szólás bölcsességét követve ezért minél idősebb vagy, annál kisebb legyen a tányérod, magyarul kevesebb ételt egyél, ahogy az évek múlnak. A helyes étkezés idős korban is rendszeres marad, vagyis nem jó ötlet, ha a napi kalóriát egyetlen étkezéssel visszük be a szervezetbe – ehelyett napi ötször egyél, kicsi adagokat fogyassz! 

3. Egyél egészségesen

Nemcsak az fontos, hogy ne együk túl magunkat, hanem az is, hogy milyen a „menü”: az idősödő szervezetnek fontos, hogy zsírszegény, rostokban gazdag legyen az étrend, és minél kevesebb cukrot tartalmazzon. Szokjunk rá a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült péksüteményekre és kenyerekre, de még jobb, ha elhagyjuk a kenyeret és a tésztaféleségeket az étrendből, és helyette minél több friss zöldséget, párolt, enyhén átsütött sovány húst fogyasztunk. Igen jót tesznek a különféle olajos magvak az egészségnek, és nélkülözhetetlen a hal is az étlapról, emellett pedig nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel is: napi 2 litert mindenképpen igyunk meg tiszta csapvízből. Az ásványvizek rendszeres fogyasztását mellőzzük, mert ezekből lerakódnak az ásványi anyagok és például vesebetegséget okozhatnak –  ilyeneket csak ritkán, kúraszerűen igyunk! 

TOVÁBB A TELJES CIKKRE

FORRÁS: NLCAFE.HU